Choď na obsah Choď na menu
 


Obrázok 

Originálny názov plemena: Golden retriever

Krajina pôvodu: Veľká Británia

Doba vzniku: 19.storočie

Pôvodné využitie: Aportovanie zveri

Dnešné využitie: Spoločník,záchranársky a vodiaci pes,canisterapia

Priemerná dĺžka života: 13-15 rokovObrázok

Hmotnosť: 27-37 kg

Výška: Psy 56-61 cm,feny 51-56 cm

História: O prapôvode plemena koluje veľa historiek,ale isté je,že pôvod všetkých plemien retrievera leží v Newfloundlandu.Tunajšie psy boli výdatní pomocníci miestnych rybárov pri lovení,kde im neúnavne pomáhať ťahať laná lodí alebo vypadnuté ryby zo sietí,a to i pri veľmi napriaznivom počasí.Preto britský námorníci priviezli niekoľko týchto psov do Anglicka.Čistokrvný chov tohoto plemena začína v druhej polovici 19.storočia,kedy lord z Tweedmouthu skrížil žltosrstého wavy coated retrievera s fenou dnes už neexistujúceho tweed water španiela.V nasledujúcich 20-tich rokoch boli tieto psy krížené nie len s ďalšími Wavy-coated-rerievermi a Tweed-water-španielmi,ale taktiež s írskymi setrami bladhoundy.Postupne sa z týchto spojení vyvíjal pes s veľmi ľúbivým vzhľadom a špecifickými pre náročnú "prácu po výstrele".Ako plemeno zlatý retriever bol uznaný v roku 1913.

Typy: Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych ďalších variáciách.

Všeobecný vzhľad: Zlatý retriever je veľký,statný pes symetrickej postavy,vyrovnaného pohybu a láskavého výzoru.Hlava je vyvážená,so širokou lebkou,širokým a hlbokým ňufákom a čiernym nosom.Oči majú tmavohnedú farbu,a viečka sú taktiež tmavé.Uši sú zavesené asi v rovine očí a majú strednú veľkosť.Vyvážené telo so širokým hrudníkom má pevný a rovný chrbát.Chvost je nasadený a nesený v línii chrbta a dosahuje až k pätám.

Srsť a farba srsti: Srsť je hladká alebo mierne zvlnená s nepremokavou podsadou.Sfarbenie srsti je v rôznych odtieňoch zlatej alebo krémovej,neprípustné je červené alebo mahagónové sfarbenie srsti.Biela farba je prípustná iba v malej miere na hrudi.S pribúdajúcim vekom psa sa môže srsť stávať svetlejšia.

Povaha: Tento pes je veľmi známy svojou  kľudnou,uvoľnenou,avšak zodpovednou povahou.Jeho inteligencia je značná,je to poslušný a dobre ovládatelný pes,ideálny do rodiny.

Spoločenská charakteristika: Tento pes je svôjmu pánovi hlboko oddaný,veľmi miluje i ostatných členov rodin,a je na človeka silne fixovaný.Nezáujmom o neho veľmi trpí,pokiaľ zostáva celý deň sám,môže prísť k poruchám správanie.K cudzím ľuďom sa zlatý retriever správa príjemne,pokiaľ je sprývne vychvaný,nikdy nebýva agresívny.Pri stretnutí s inými psami je priateľský a nevyvoláva bitky.Problémy nie sú ani vo vzťahu s ostatnými domácimi zvieratami.

Vzťah k deťom: Pre svoju absolútne neagresívnu a mimoriadne priateľskú povahu je zlatý retriever považovaný za jedno z najvhodnejších plemien k deťom.

Výchova:Pretože je toto plemeno veľmi učenlivé,jeho výchova nie je príliš zložitá.Veľmi rýchlo a ľahko zvláda výcvik poslušnosti.Pre jeho veľmi citlivú povahu by sa nemalo používať pri výcviku žiadne násilie či iná nevhodná metóda!Výcvik však musí prevedený dôsledne,ako u iných plemien psov.

Držanie: Ustajnenie v koterci je pre zlatého retrievera krajne nevhodné,pretože jeho citlivá povaha trpí nedostatkom kontaktu s rodinou a poruchy povahy sú v tomto prípade nevyhnuteľné.Pes by mal bývať s vami v dome,kde by mal mať k dispozícii vlastný,dostatočne veľký brlôžčok.Ten by mal byť v byte umiestnený tak,aby v ňom pes mohol,nerušene odpočívať,ale zároveň sledovať dianie v rodine.

Pracovné využitie:Táto rasa našla mnohostranné pracovné využitie ako záchranársky,poľovný,slepeký,asistenčný pes pomáhajúci invalidným ľudom a v poslednej dobe sa začali tiež uplatňovať ako hľadači výbušnín a drog.

Pohyb: Dlhé prechádzky sú nevyhnutné pre psov tejto rasy,pretože to majú zakódované už od doby ich vzniku,kedy boli vyšlachtení pre prácu prinášača.Obzvlášť milujú,pokiaľ im pri tom hádžete predmety,či si s ním zahráte na schovávačku.

Starostlivosť:I o srsť zlatého retrievera je treba sa starať,a najlepšie,ked začnete správnou výživou už od tej chvíle,kedy si prinesiete šteňa domov,pretože tá sa vždy odrazí na jeho vzhľadu.Dalej potom zvykajte šteňa už od mala na kartáčovanie a kúpanie.Kefa by mala mať kovové hroty zakončené guličkami.Na kúpanie by ste mali používať len špeciálne prípravky pre psov.

Strážne využitie: Z tohto psa môžete vychovať i strážcu záhrady či domu,ale pes obranár z neho nebude nikdy,pretože mu chýba hryzavosť.

Vhodné športy: Cezpoľný beh,agility,aportovanie.

 

Náhľad fotografií zo zložky Fotky zlatého retrivera

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.